Klar til at erobre verden
Silas på besøg hos dagplejen
Vi er også begyndt at gå til musik. Vi har været der 4 gange nu, og efter de første 3 gange tænkte jeg, at det var lidt mærkeligt at være afsted med Silas, for han virkede så fraværende eller måske nærmere observerende. Og jeg var lidt ved at miste modet, fordi han er så tilbageholdende. Men sidste gang “rockede” han, spillede med på sin xylofon og bankede løs på spillelærerens keyboard. Fedt!!
Det samme billede så jeg til svømning, hvor jeg gennem de sidste 3 måneder også har været 4-5 gange, og Silas har bare været rimelig passiv i vandet. Men han har til gengæld suget omgivelserne til sig – lyttet og kigget på hele svømmehallen. Men da jeg var afsted i tirsdag blev han pludselig helt elektrisk og plaskede løs i vandet, og han var som forandret. Så derfor var jeg simpelthen nødt til at lægge en ekstra svømmehalstur ind i skemaet for min sidste orlovsuge.
Nu er orloven så slut, og på mandag starter jeg igen på fuld tid. Det bliver uden tvivl meget hårdt, men jeg håber også, at det vil lette mig at have tiden til at udføre mine arbejdsopgaver, men jeg vil helt sikkert savne de mange dejlige timer sammen med Silas, som jeg helt sikkert har nydt de sidste 15 måneder.
Dejligt at han er ved an vænne sig til dagplejen og alle de anderledes indtryk
Jeg kan huske da Anna Cecilie var lille og gik til gymnastik. HUn stod bare og så på og jeg var vildt frustreret for når vi så kom hjem lavede hun alle øvelserne. Med tiden indgik hun dog lige så automatisk i øvelserne sammen med de andre 🙂